b_150_120_16777215_00_images_dzialalnosc_wystawy_2014_ksWajda_Wajda-plakat.JPGWystawa w 5. rocznicę śmierci ks. Mieczysława Wajdy

 

W piątek 7 listopada 2014 r. przypadała 5. rocznica śmierci ks. Mieczysława Wajdy, długoletniego sokołowskiego katechety, a później proboszcza parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Sokołowie Małopolskim i dziekana dekanatu sokołowskiego. W tymże dniu obecny proboszcz ks. Jan Prucnal celebrował Mszę św. w intencji zmarłego kapłana. Uczestnikami nabożeństwa byli licznie zgromadzeni parafianie. Z okazji 5. rocznicy śmierci Księdza Prałata Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Sokołowie Małopolskim oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Sokołowskiej zorganizowały wystawę fotograficzną.

Głównym celem wystawy było przypomnienie osoby i dokonań duszpasterza sokołowskiego, który wywarł ogromną rolę w budowaniu tożsamości regionu w okresie powojennym. Zadanie to wydawało się tym ważniejsze, że postać ks. Mieczysława Wajdy coraz bardziej popada w niepamięć lokalnego społeczeństwa. Dotyczy to zwłaszcza młodszego pokolenia. Ponadto dzięki wystawie o zasługach zmarłego kapłana dowiedzieć się mogą wiele nowi mieszkańcy parafii sokołowskiej, którzy zamieszali w niej w ostatnich latach.

Wystawa nabrała ostateczny kształt dzięki zaangażowaniu nauczycielki plastyki w Sokołowie Małopolskim i Trzebosi, a razem członkini Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Sokołowskiej Małgorzat Kwolek. W jej powstanie zaangażowali się również mocno: Łukasz Ożóg z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie oraz Piotr Ożóg z filii bibliotecznej w Trzebusce. Na samą wystawę złożyło się na nią osiem tablic ekspozycyjnych. Prócz otwierające zatytułowane one były: „Wśród ludzi i dla ludzi”, „Szafarz Eucharystii”, „Posługa duszpasterska”, „Na chwałę Bożą”, „Nauczyciel, wychowawca”, „Złoty jubileusz kapłaństwa” i „Ostatnia droga”.

W sobotę 8 listopada wystawa – tablice i sztalugi – została przewieziona do świątyni sanktuaryjnej w Sokołowie Małopolskim. Otwarta została oficjalnie w niedzielę 9 listopada. Można ją będzie zwiedzać w transepcie kościoła parafialnego, przy ołtarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa, do dnia 16 listopada. Później ekspozycja będzie czynna do końca listopada w sali spotkań sokołowskiej książnicy.