b_150_120_16777215_00_images_dzialalnosc_Muzeum_2016_NocMuzeow_2.jpg II edycja Sokołowskiej Nocy Muzeów za nami

W sobotę 14 maja 2016 r. odbyła się druga edycja Sokołowskiej Nocy Muzeów. Jako że w tym roku przypadała 11 Europejska Noc Muzeów, nie mogło inicjatyw muzealnych zabraknąć i w regionie.

Oczywiście duże muzea i instytucje kultury np. w Rzeszowie, bazują na swych stałych pracownikach. Na terenie Sokołowszczyzny, jest to możliwe wyłącznie dzięki społecznej pracy grupy zapaleńców, skupionych wokół TMZS. W ubiegłym roku, organizowaliśmy naszą Noc Muzeów z dużymi obawami, czy oferta przez nas proponowana zyska zainteresowanie mieszkańców Sokołowa Młp. i okolic. Jako że z frekwencją było bardzo przyzwoicie, postanowiono zorganizować nocne spotkanie po raz drugi, w podobnej formule jak poprzednio.

W sytuacji uruchomienia ponad rok temu (22 marca 2015 r.) Społecznego Muzeum  Ziemi Sokołowskiej, które mieści się w budynku starej szkoły przy ulicy Rzeszowskiej w Sokołowie Młp., mieliśmy lokum, w którym mogliśmy zrealizować to przedsięwzięcie. Oparto się na przygotowanej rok temu wystawie „Sokołowszczyzna w okresie II wojnie światowej”, która została poszerzona niedawno o nowe eksponaty, oraz o uruchomioną 6 marca wystawę „Ramię krzep, Ojczyźnie służ – sokołowskie gniazdo Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w latach 1894 – 1939”. Ponadto postanowiono udostępnić zwiedzającym wystawę strachów polnych w fotografii Krzysztofa Osiniaka „Na polu sobie stoję i nikogo się nie boję” i interesującą wystawę klasycznych polskich rowerów z kolekcji Bartłomieja Szabata. Całość po raz drugi miał uzupełnić pokaz dwóch filmów o tematyce historycznej. Pierwszy film o tematyce „turzańskiej”, to mało znany film krakowianina Artura Janickiego Żołnierze Rzeczypospolitej – Turzański las z 1994 r., drugi zaś to Pseudonim „Anoda”, spektakl Sceny Faktu Teatru Telewizji z 2007 r., poruszający ostatni okres życia Jana Rodowicza, bohatera polskiego Podziemia, który brał udział m.in. w słynnej akcji pod Arsenałem.

W organizację II edycji Sokołowskiej Nocy Muzeów zaangażowało się wielu działaczy Towarzystwa i jeden z sympatyków: Bartosz Walicki (druk plakatów na imprezę, dokumentacja fotograficzna wydarzenia), Piotr Sidor (przygotowanie plakatu reklamującego wydarzenie), Bartłomiej Szabat (udostępnienie wystawy klasycznych polskich rowerów i czuwanie nad nią), Krzysztof Osiniak (przygotowanie wystawy fotograficznej o strachach polnych), Aleksandra Walicka (dyżur przy wystawach podczas Nocy Muzeów, służenie informacjami dotyczącymi imprezy), Marcin Bujak (prace nad poszerzeniem wystawy wojennej, dyżur przy wystawach i oprowadzanie Gości podczas Nocy Muzeów), Łukasz Ożóg (rozwieszanie plakatów informacyjnych na terenie Sokołowa Młp., pomoc w przygotowaniu sal wystawienniczych), Piotr Ożóg (udostępnienie filmów do projekcji, prowadzenie spotkania podczas ich prezentacji, przygotowanie dokumentacji fotograficznej z wydarzenia), Dominik Dec (dyżur przy wystawach podczas Nocy Muzeów), Małgorzata Kwolek (pomoc w organizacji wystawy klasycznych polskich rowerów).

Szczególne podziękowania należą się sokołowskiemu proboszczowi ks. Janowi Prucnalowi, za niezwykle serdeczne nagłośnienie w kościele sokołowskim tego przedsięwzięcia. Wyjątkowe podziękowanie należy się Dyrektorowi MGOKSiR Jackowi Piekiełkowi, za udostępnienie sali konferencyjnej w budynku starej szkoły, oraz pracownikowi sokołowskiego Domu Kultury Szymonowi Bełzowi, za podłączenie  i sprawdzenie sprzętu potrzebnego do projekcji filmów.

II edycja Sokołowskiej Nocy Muzeów odbyła się w godzinach 19.00 – 22.00. W praktyce, część działaczy TMZS czuwała do 22.40, udostępniając sale wystawiennicze aż do tej właśnie pory. Wszystkie proponowane wystawy, w tym czasie zwiedziły co najmniej 72 osoby. Zapewne frekwencja byłaby wyższa, gdyby nie wyjątkowo nie sprzyjająca deszczowa aura. Projekcje filmów: Żołnierze Rzeczypospolitej – Turzański las (prezentowany w Sokołowie po raz drugi; pierwsza emisja odbyła się podczas podsumowania konkursu turzańskiego z listopada ubiegłego roku), oraz Pseudonim „Anoda”, obejrzały odpowiednio 27 i 19 osób. Warto tu zaznaczyć, że na projekcję przybył m.in. przewodniczący Rady Miejskiej w Sokołowie Andrzej Pasierb oraz przewodnicząca sokołowskiego koła Młodzieży Wszechpolskiej Ewelina Chorzępa, której towarzyszyło kilkoro działaczy tej organizacji. Pojawili się miłośnicy historii spoza Sokołowszczyzny, w tym np. Warszawy i Chorzowa. Trzeba podkreślić, że emisji filmów towarzyszyło wyjątkowe skupienie, co najlepiej świadczy o potrzebie pokazywania tego typu filmów szerszej publiczności. Poza wystawami TMZS które zawsze miały sporą rzeszę zwolenników, ważnym magnesem była wystawa polskich rowerów; wszyscy chętni mogli z ust właściciela kolekcji pojazdów z lat 70 – tych i 80 – tych, dowiedzieć się wielu interesujących szczegółów i faktów. Na dodatek rowery można było nie tylko podziwiać ale i dotknąć. Wśród zwiedzających byli przedstawiciele wszystkich pokoleń – co bardzo cieszy, bo to oznacza, że działacze TMZS potrafili stworzyć interesującą ofertę dla wszystkich. Większość przybyłych wyraziła chęć skorzystania z wszystkich przygotowanych form kulturalnych (część niestety się spóźniła na emisje filmów, czego żałujemy). Sympatyczne wpisy do wystawionej Księgi Pamiątkowej niezwykle cieszą, i dają nadzieję na kolejną udaną imprezę w następnym roku.       

 

Piotr Ożóg

   b_150_120_16777215_00_images_dzialalnosc_Muzeum_2016_NocMuzeow_1.jpg b_150_120_16777215_00_images_dzialalnosc_Muzeum_2016_NocMuzeow_3.jpg b_150_120_16777215_00_images_dzialalnosc_Muzeum_2016_NocMuzeow_4.jpg b_150_120_16777215_00_images_dzialalnosc_Muzeum_2016_NocMuzeow_5.jpg b_150_120_16777215_00_images_dzialalnosc_Muzeum_2016_NocMuzeow_7.jpg b_150_120_16777215_00_images_dzialalnosc_Muzeum_2016_NocMuzeow_8.jpg