b_150_120_16777215_00_images_dzialalnosc_Koncerty_PieLeg2014_DSC08566.JPGKoncert pieśni legionowych "My pierwsza brygada..."

11 Listopada to ważny i radosny dzień dla Polaków. Obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Czcimy to święto w różny sposób: wywieszamy w oknach flagi narodowe, uczestniczymy w pochodach, śpiewamy pieśni patriotyczne.

W naszym mieście, w godzinach przedpołudniowych odbyła się uroczysta Msza święta oraz manifestacja patriotyczna na Rynku pod figurą Matki Bożej, która jest Pomnikiem Wdzięczności za Odzyskaną Wolność. Po niej odbyła się okolicznościowa akademia w MGOKSiR w Sokołowie.

W godzinach wieczornych zaprosiliśmy mieszkańców miasta i gminy na wspólne śpiewanie podczas Koncertu Pieśni Legionowych pt.„My Pierwsza Brygada…”. Organizatorami koncertu byli: Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Sokołowie Młp., MGOKSiR i Towarzystwo Miłośników Ziemi Sokołowskiej. Program koncertu zawierał najbardziej znane pieśni legionowe i wojskowe pochodzące głównie z okresu I wojny światowej:

1.      O mój rozmarynie

2.      Warczą karabiny

3.      Hej, chłopcy bagnet na broń

4.      Piechota (Nie noszą lampasów)

5.      Jedzie na Kasztance

6.      Ej dziewczyno, ej niebogo

7.      Chciała Kasia Jasia – mel. ludowa z Mazurów

8.      Rozkwitały pąki białych róż

9.      Ułani, ułani, malowane dzieci

10.  Warszawianka

11.  Wojenka

12.  Serce w plecaku

13.  Przybyli ułani pod okienko

14.  Pierwsza kadrowa

15.  My, Pierwsza Brygada

Na scenie wystąpił Chór Męski działający przy parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Sokołowie Młp. oraz soliści: Izabela Piersiak, Anita Śliż, Elżbieta Falandys, Jakub Rzucidło, Sebastian Lesiczka i Bartłomiej Tarnawski. Wokalistom akompaniował zespół instrumentalny złożony  z muzyków z Sokołowa i okolic. Zespoły przygotował i poprowadził Sebastian Lesiczka, który jest jednocześnie autorem opracowań muzycznych większości wykonywanych pieśni.

Koncert zorganizowano w 100 rocznicę powstania legionów. Słowo wstępne wygłosił  Stanisław Kula pomysłodawca i współorganizator tej uroczystości.

W  imieniu organizatorów powitał przybyłych gości: ks. proboszcza Jana Prucnala, burmistrza Andrzeja Ożoga, przewodniczącego Rady Miejskiej Andrzeja Pasierba, z-cę  prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Bogusława Kidę, radnych  Rady Miejskiej oraz mieszkańców miasta Sokołowa i gminy.

Pieśń od wieków towarzyszyła żołnierzom na biwaku i podczas walki. Pieśni prezentowane podczas koncertu ukazywały emocje towarzyszące żołnierzom, ich ambicje, pragnienia, tęsknoty i nostalgię za wolną Ojczyzną. Okolicznościowy koncert upamiętniał tamte wydarzenia i tamtych ludzi. Konferansjerem był dziennikarz radia VIA p. Jerzy Frąckowiak, który wspominał okoliczności powstania wykonywanych pieśni. Zachęcał także publiczność do radosnego przeżywania święta i wspólnego śpiewania znanych utworów. Teksty wszystkich pieśni wyświetlano na ekranie. Obsługą wyświetlacza zajmował się p. Piotr Rafiński.

Chwile zadumy wywołały recytacje wierszy w wykonaniu uczestniczek Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego „Kiedy trzeba…” organizowanego corocznie przez Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Sokołowie Młp. Recytatorkami były: Justyna Pokrzywa z Zespołu Szkół w Trzebosi i Aleksandra Okoń z Zespołu Szkół w Sokołowie Młp.

Scenografię podkreślającą narodowy charakter święta zaprojektowała i wykonała p. Małgorzata Kwolek.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie koncertu: solistom, muzykom, chórowi, sponsorom, gościom i rozśpiewanej publiczności.

Na zakończenie wystąpił Burmistrz Miasta i Gminy p. Andrzej Ożóg, który skierował słowa uznania dla artystów za wzniosłe przeżycia artystyczne i podziękowania dla organizatorów koncertu.

Organizację koncertu wsparli:

- Eurogalicja - Stowarzyszenie Lokalnej Grupy Działania

- Radni z Sokołowa Młp.

- Zakład Małopolska,

- Kwiaciarnia Lavender

 

 

                                                                                                                                M. Kula

b_150_120_16777215_00_images_dzialalnosc_Koncerty_PieLeg2014_DSC08679.JPG b_150_120_16777215_00_images_dzialalnosc_Koncerty_PieLeg2014_DSC08565.JPG b_150_120_16777215_00_images_dzialalnosc_Koncerty_PieLeg2014_DSC08645.JPG

 

 

 

 

 

 

.